Analiza Eurocash + ankieta

W ostatnim wpisie na temat profitu na spółce Krezus pojawił się pomysł analizowania wybranych przez was spółek. To jaką spółkę przerobimy w następnym tygodniu zależy od wyników ankiety. Propozycje walorów do kolejnych głosowań zostawić można w komentarzu.

Na początek proponuję Eurocash.

Długoterminowe ujęcie nie pozostawia złudzeń, spółka jest w trendzie wzrostowym.

eurocash 1

Czy byłbyś zainteresowany braniem udziałów w Webinarach Edukacyjnych?

View Results

Loading ... Loading ...

Tempo wzrostów w ostatnich dwóch latach wygląda na pompowanie bańki, jednak wykres liniowy zawsze będzie powodował takie mylne wrażenie. Zerknijmy na skalę logarytmiczną.

eurocash 2Bańka od razu znikła. Teraz wyraźnie widać, że trend jest bardzo stabilny. Korekty które miały miejsce w latach 2009 i 2011 schodziły do poziomu 200 sesyjnej średniej EMA (interwał tygodniowy). W ostatnich miesiącach nie zeszliśmy aż tak nisko, więc historycznie patrząc obecna korekta jest dość płytka.

Technicznie spadki od połowy 2013 do teraz są tylko korektą, więc zlokalizowanie jej końca powinno być klarownym sygnałem podpięcia się do panującego trendu. Jak to zrobić? Najlepiej nie komplikować zbytnio i postawić na prostotę. Poprzednio przecięcie linii trendu spadkowego poprawnie wskazało koniec korekty, więc czemu nie miało by teraz być podobnie.

EUROCASH 3

Skala wzrostów w ostatnich latach powoduje, że spółka na oko może wydawać się za droga. Sprawdźmy wskaźnik Cena/Zysk i porównajmy go w wykresem ceny. U góry wykres Eurocash, na dole wykres C/Z.

eurocash pePatrząc w ten sposób, spółka jest tak tania jak w czasie załamania giełdy w sierpniu 2011.

Do tej pory w spółce wszystko mi się podoba, trend jest wzrostowy, obecnie mamy korektę i jedyne co trzeba zrobić to wyczekać jej końca, kupić akcje i zaopatrzyć się w cierpliwość. Tylko jeden aspekt psuje obraz – Elliot, z którego korzystam tylko gdy widzę go jak byk. A teraz ciężko nie zauważyć 5 fal.

EUROCASH 5

Czy więc zrezygnować zupełnie z obserwowania tego waloru? Wg mnie nie. Po skończeniu obecnej korekty (o ile to oczywiście nastąpi) i podpięciu się do trendu trzeba będzie monitorować zachowanie się kursu i jeśli pojawią się oznaki słabości i niechęci kontynuowania wieloletniego trendu wzrostowego, to trzeba będzie wyskoczyć z akcji i poszukać lepszej okazji. Ale to musi pokazać sam rynek, ponieważ fakt że były już 3 fale wzrostowe nie oznacza że nie nastąpi jeszcze czwarta. Elliot to taka fajna technika którą widać jak na dłoni tylko po fakcie 🙂

Informacje przedstawione na niniejszym blogu są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.