FW20 – portfel testowy

Po dzisiejsze sesji testowana strategia wskazała sygnał kupna na FW20 (łał, a jaka pokazuje spadki). Ostatnia transakcja zostaje zamknięta z wynikiem:

– portfel a) będący cały czas w rynku -78pkt (dokładna wartość zależy od jutrzejszego otwarcia)

– portfel b) korzystający ze stopów 0 pkt (przesunięcie stopa w komentarzu http://chilltrade.pl/fw20-nowe-wskazanie-portfel-testowy/)

Widać że okres testowy jeszcze długo potrwa. Strata na poziomie 78pkt jest “trochę” duża. Sam fakt straty nie oddaje w pełni poziomu obsunięcia na portfelu. Po wskazaniu spadków rynek w końcu podążył w dół, dając do wartości ekstremalnej zysk +80pkt. A więc rzeczywiste obsunięcie wynosi około 158 pkt. A to już bardzo dużo. Strategię potraktowałem na samym początku nieprofesjonalnie, nie badając odpowiednich statystyk, takich jak średni zasięg ruchu. Pora się za to zabrać.

Screen z ostatnim sygnałem poniżej:

FW2000

Historia testowanych sygnałów:

LINK long na FW40, 10.10.2013r. Wynik 0 pkt. System “mógł” dać +150 pkt. Pozycja wypadła na stopie, po czym rynek podążył w zakładanym kierunku. Lekcja nr 1 – podzielenie portfela na a) i b) aby sprawdzić czy lepiej grać ze stopem, czy bez

LINK szort na FW20, 28.10.2013r. Wynik portfel a) -78 pkt, portfel b) 0 pkt. Pozycja zyskowna +80pkt zamieniła się w stratę -78pkt. Lekcja nr 2 – zbadanie zasięgów ruchów na danych historycznych, popracowanie nad zleceniami stop loss i take profit.

Kolejną sprawą jaką się zajmę będzie analiza trendu, która będzie miała istotny wpływ na zgodę na otwarcie pozycji oraz poziom stop loss i take profit. Modyfikacje prowadzone będą tylko na portfelu b). Portfel a) cały czas pozostawał będzie w rynku, tak aby mieć pogląd na sam sygnał, bez uwzględniania prowadzenia pozycji.

Bieżąca sytuacja do złudzenia przypomina ostatni sygnał systemu który padł zanim strategia była “ukończona” (screen poniżej). Wtedy również przyzwoity zysk przerodziłby się w nieładną stratę.

FW20 POPRZEDNI

A więc do pracy 🙂 Za kilkanaście / kilkadziesiąt godzin pracy powinienem otrzymać wstępne efekty, które później weryfikował będzie żywy rynek.

Testowanie strategii np. Chillout po długim czasie zakończyło się sukcesem. Liczę, że i tutaj system w końcu dogada się z rynkiem 🙂 Cudów jednak oczekiwać nie można, kontrakty terminowe to ciężki kawałek chleba.

Informacje przedstawione na niniejszym blogu są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.