Index NH-NL (new high – new low) – czytanie indeksu giełdowego “od środka”

Indeks NEW HIGH – NEW LOW przedstawia różnicę pomiędzy spółkami, które pokonują swoje maksima, a tymi, które spadają, pokonując minima.

nh-nl
Patrząc na sam indeks giełdowy (tutaj SWIG80 – czyli 80 spółek o małej kapitalizacji) widzimy uśrednioną cenę (a dokładnie to kapitalizację) wszystkich spółek. Jeśli jednak przeglądniesz poszczególne spółki, które budują indeks, okaże się, że ich wykresy wcale nie muszę przypominać indeksu.

Często spółki słabe fundamentalnie zaczynają spadać wcześniej niż szeroki rynek, natomiast zdrowe, rosną wcześniej od pozostałych. W prosty sposób dostrzec to można na wskaźniku NH-NL. Dzięki niemu, można próbować wyprzedzić ruchy rynku i zarabiać, zajmując pozycję odpowiednio wcześnie.

Na indeks NH-NL naniosłem średnią, tak aby wygładzić wskazania. Najprostszym i bardzo skutecznym sposobem czytania tego, jest zwracanie uwagi na przecięcia średniej z poziomem 0. Wskazanie powyżej 0 oznacza, że większość spółek pokonuje swoje maksima, natomiast poniżej 0 – większość pokonuje minima.

Czerwonym kolorem zaznaczyłem na wykresie okresy, kiedy New High – New Low wskazuje spadki, zielonym – wzrosty. Widać, że NH-NL spisuje się naprawdę nieźle, bardzo wcześnie pokazuje kierunek przyszłego ruchu na giełdzie. Ostatnie spadki również wskazał perfekcyjnie, niemal na samym szczycie 🙂 Wykres najlepiej to opowie.

Zachęcam do subskrypcji bloga, lub polubienia na Facebooku, dzięki temu będziesz na bieżąco, gdy NH-NL wskaże kierunek przyszłego ruchu na giełdzie.