Jaka strategia zarabia na akcjach KGHM? Mocna funkcja Amibrokera

Każdy słyszał na pewno o średnich kroczących. Jedni uważają, że najlepsze są szybkie średnie (np. 18 okresów), inni wolą korzystać tylko z wolnych (np. 200 okresów). Które są lepsze? Wystarczy sprawdzić 🙂

Zrobimy to na przykładzie spółki KGHM i systemu który kupuje i sprzedaje akcje w oparciu o przecięcia średnich. Na początek wybieram popularną konfigurację średnich 21 oraz 55.

KGH1

Ale czy takie rozwiązanie jest najlepsze? Dzięki Amibrokerowi możemy sprawdzić co naprawdę działa a co nie. Wynik takich testów można otrzymać w formie wykresu 3D. System sprawdzany był na danych od 1997r do dzisiaj. Prowizja 0.39%.

amibroker opt

Na osi X oraz Y pokazane są testowane okresy średnich, natomiast oś Z pokazuje wynik systemu w % dla każdej kombinacji. W rzucie z góry wygląda to tak:

amibroker opt2Widać tu wyraznie, że kupno i sprzedaż akcji w oparciu o średnią 21 i 55 jest daleka od najkorzystniejszej kombinacji!

Rejon szczytów (czerwony kolor) pokazuje jaka strategia zarabiała pieniądze w praktyce.

To co pokazałem wyżej jest bardzo prostym systemem, sprawdzać możemy wszystko na co tylko wpadniemy. Na KGHM dostępne są również kontrakty, więc takie same badania można przeprowadzić również do grania na spadki i zarabiania w czasie bessy. Wszystko zależy od kreatywności.

Zachęcam do własnych badań 🙂