Która spółka może przynieść w 2014 roku najwyższą stopę zwrotu? – AKTUALIZACJA

Rok temu stooq.pl miał ciekawą ankietę, odsyłam do wpisu:

http://chilltrade.pl/ktora-spolka-moze-przyniesc-w-2014-roku-najwyzsza-stope-zwrotu/

W skrócie: głosowano na temat najlepszych okazji na rok 2014. Największą popularnością cieszyły się spółki KGHM i JSW.

Dodałem do tego taki komentarz:

“Wyniki ankiety nie wyglądają zbyt dobrze. Statystycznie rzecz ujmując JSW i KGHM są obecnie jednymi z najgorszych spółek w WIG20. Za to Handlowy i PEKAO radzą sobie całkiem nieźle. Oczywiście nie oznacza to że nie będzie wyjątku i słabe spółki nie zaczną mocno rosnąć (dwa przypadki nijak się mają do statystyki). Ale długoterminowo patrząc, taka selekcja walorów prowadzi do tego co robi większość na giełdzie – czyli do tracenia pieniędzy. Smutne ale prawdziwe.

Za rok możemy sprawdzić stopy zwrotu tych 4 spółek. Osobiście obstawiam (bez wykładania na to pieniędzy) że PEKAO i Handlowy przyniosą wyższe zyski (lub niższe straty) niż KGHM i JSW.

Stopy zwrotu od wpisu do dzisiaj:

KGHM +15%

JSW -46%

PEKAO +4%

Handlowy +1%

kgh

KGHM

 

jsw

JSW

 

peo

PEKAO

 

Handlowy

Handlowy

Sprawdźmy czy równanie przyjęte rok temu okazało się prawdziwe:

KGHM + JSW < PEKAO + Handlowy

15% – 46% < 4% + 1%

-31% < 5%

Czyli statystyka górą 😉

Gdyby zaszorcić KGHM + JSW, oraz kupić longi na PEKAO + Handlowym, to wynik wyniósłby +31%na szortach oraz +5% na longach, razem +36%.

Nie grałem tego spreadu, ale osobiście jestem zadowolony z analizy i będę musiał się zastanowić nad zastosowaniem takiej strategii 🙂 Mam nadzieję że ktoś z was też na tym skorzysta.

 

Informacje przedstawione na niniejszym blogu są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.