Która spółka może przynieść w 2014 roku najwyższą stopę zwrotu?

Przysłowie “Trend is your friend” znane jest każdemu i większość zapewne zgodzi się, że ma ono w sobie dużo prawdy. Trudno zaprzeczyć tezie że jeśli mamy akcje spółki której cena spada to nie zarobimy. Ale jak ta stara prawda ma się do praktyki? Stooq.pl prowadzi ankietę której pytanie brzmi: “Która spółka z indeksu WIG20 według Ciebie może przynieść w 2014 roku najwyższą stopę zwrotu?”. Oto wyniki:

Ankieta stooq.pl

Ankieta stooq.pl

W oczy rzucają się dwie spółki, KGHM oraz JSW. Poniżej załączam wykresy tych spółek na interwale dziennym z naniesionymi średnimi aby lepiej uwidocznić trwający trend.

KGHM

KGHM

JSW

JSW

A teraz spółki na które głos oddało najmniej osób, czyli można odnieść wrażenie że im nie daje się dużych szans na dobry wynik – Bank Handlowy oraz PEKAO.

Bank Handlowy

Bank Handlowy

PEKAO

PEKAO

Wyniki ankiety nie wyglądają zbyt dobrze. Statystycznie rzecz ujmując JSW i KGHM są obecnie jednymi z najgorszych spółek w WIG20. Za to Handlowy i PEKAO radzą sobie całkiem nieźle. Oczywiście nie oznacza to że nie będzie wyjątku i słabe spółki nie zaczną mocno rosnąć (dwa przypadki nijak się mają do statystyki). Ale długoterminowo patrząc, taka selekcja walorów prowadzi do tego co robi większość na giełdzie – czyli do tracenia pieniędzy. Smutne ale prawdziwe.

Za rok możemy sprawdzić stopy zwrotu tych 4 spółek. Osobiście obstawiam (bez wykładania na to pieniędzy) że PEKAO i Handlowy przyniosą wyższe zyski (lub niższe straty) niż KGHM i JSW.

Tak mi się wydaje, że przeważnie winda jadąca w górę zawiezie nas wyżej, niż ta która jedzie w dół 🙂

 

Informacje przedstawione na niniejszym blogu są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.