Psychologia w inwestowaniu – „Przebudzenie” – Anthony de Mello

Psychologia to podobno najważniejszy aspekt w inwestowaniu, a mimo to tak naprawdę mało się o tym mówi. Podam tu kilka cytatów z wspaniałej książki  „Przebudzenie” – Anthony de Mello. Nie jest to książka bynajmniej o giełdzie, ale powinien przeczytać ją każdy inwestor i nie tylko. Można wyciągnąć z niej wiele cennych wskazówek.

Przebudzenie

Przebudzenie

Kiedy łucznik strzela nie dla wygranej, panuje nad wszystkimi swoimi władzami. Kiedy strzela, by wygrać mosiężną klamrę, staje się nerwowy. Kiedy strzela, by zdobyć nagrodę wykonaną ze złota, staje się ślepy, widzi podwójnie, a umysł go zawodzi. Umiejętności jego się nie zmieniły: to nagroda go rozdwaja. Zależy mu na niej! Więcej myśli o niej niż o strzelaniu, a potrzeba zwycięstwa wysysa jego moc.

Czy nie opisano tutaj większości z nas? Jeśli żyjesz ot tak, dla niczego w szczególności, dysponujesz wówczas wszystkimi swoimi zdolnościami, posiadasz całą swą energię, jesteś odprężony, nie zależy ci. To, czy wygrasz, czy przegrasz, nie ma znaczenia.”

“Trzy najtrudniejsze dla istoty ludzkiej rzeczy nie mają związku ani z wyczynami fizycznymi, ani z osiągnięciami natury intelektualnej. Pierwsza z nich – to odwzajemnienie nienawiści miłością, druga – przyjęcie odrzuconych, trzecia – przyznanie się do błędu.”

“Otwarte przyznanie się do bycia osłem, to największe wyzwolenie, coś najpiękniejszego na świecie. Jakże jest to cudowne. Kiedy ktoś by mi powiedział: “Nie masz racji”, ja mu odpowiem: “A czego się spodziewałeś po ośle?”

Jedna z rzeczy jaka mi przychodzi do głowy, w związku z przedstawianymi cytatami i giełdą, to akceptowanie straty. Stop loss. Zobacz jaki komfort psychiczny można osiągnąć, gdy przed otwarciem pozycji z góry akceptujesz stratę. Wtedy jeśli zarobisz, jesteś zadowolony, jeśli stracisz – masz czysty umysł bo już wcześniej się z tym zgodziłeś, nic się nie stało, trejdujesz dalej.

 

Gorąco polecam tą książkę każdemu 🙂