Rzut oka na USD vs WIG20

Ciekawe zależności można znaleźć analizując kurs  USDPLN i GPBUSD.

USDPLN zazwyczaj chodzi w dość dobrej korelacji z WIG20 (korelacja odwrotna). Widać gdzie i kiedy kapitał z zachodu kupuje złotówki. Gdy mamy dołki na WIG20, USDPLN jest bardzo wysoko, więc za niewiele dolarów, zagranica kupuje wiele złotówek. Po czym wiele złotówek pchane jest na giełdę, następują wzrosty kursów akcji. Gdy giełda zwyżkuje kurs USDPLN spada. Następuje dystrybucja akcji gdy nastroje są dobre i panuje hossa. Zarobione złotówki trzeba teraz zamienić na dolary. W tym czasie kurs USDPLN spadał, więc za niewiele złotówek dostajemy wiele dolarów. I tak pan gruby z zachodu zarobił 2 razy, na hossie na akcjach i różnicy kursu walut.

Jak ta teoria spiskowa ma się do obecnej sytuacji? W czasie ostatniej “hossy” – po wybiciu z rocznej konsolidacji o dziwo kurs USDPLN nie spadał. Ja to odbieram w ten sposób: akcje były akumulowane przez rok w konsolidacji, wybijamy się z konsolidacji, hossa – wszyscy kupują – następuje dystrybucja akcji przez zachód. W tym czasie zarobione złotówki są zamieniane na dolary, dlatego USDPLN nie spadało-popyt był wystarczający.

Więc teraz, jeśli duży kapitał nie ma zapasów złotówek, tylko trzyma dolary, to bez jego udziału nie będzie siły która mogłaby nadal pchać ceny akcji wyżej.

Więc może korekta na WIG20 wcale się nie kończy? Może to dopiero połowa? Zwykła AT mówi że to co było oporem, teraz jest wsparciem…. Zobaczymy 🙂

usdpln2

Ciekawie wygląda też kurs GBPUSD. Ta para również jest skorelowana z kursem WIG20. Tym razem korelacja jest dodatnia. Na chwilę obecną kurs wybija się ogromnego trójkąta, formowanego od dołka w 2009.

 

gbpusd2

Aktualne wykresy:

GBP/USD

WIG20

USD/PLN