Z powodu dynamicznego rozwoju rynku e- commerce coraz bardziej popularne są zakupy przez internet. Mimo tego, że to bardzo wygodna oraz szybka forma uzyskiwania produktów uprawnionych to wielu klientów będzie obawiać się, że po otrzymaniu gotówki sprzedawca zniknie i produkt do nas nie dotrze.

Aby eliminować taką możliwość sklepy pozwalają na korzystanie z dodatkowej opcji jaką będzie przesyłka za pobraniem. Jak to dokładnie działa, postaramy się poniżej przedstawić. Dzięki temu klienci będą mogli zapoznać się z tym jak funkcjonuje dana usługa i bez obaw będą mogli zdecydować się z niej skorzystać.

„Za pobraniem” w firmach kurierskich

Przesyłki za pobraniem działają w bardzo prosty sposób. Polega to na tym, że kurier będzie dostarczał paczkę do odbiorcy a ten kto ją zamówił zanim ją otworzy potwierdza odbiór oraz płaci. Sprawdzić można przesyłkę dopiero po podpisaniu dokumentów odbioru i dokonaniu płatności.

Wyjątkiem od tego będzie opcja sprawdzenia zawartości, ale ta propozycja obecnie dotyczy wyłącznie Poczty Polskiej. Kurier po otrzymaniu opłaty będzie ją rozliczał w swojej firmie, która następnie ma obowiązek przesłać to w określonym przedziale czasowym do Nadawcy. Może to robić albo w formie przelewu albo przekazu pocztowego. Ta druga opcja oczywiście będzie również dodatkowo płatna.

Należy pamiętać, że nie we wszystkich firmach opcja za pobraniem jest dostępna dla klientów indywidualnych. Taka opcja jest rezerwowana przez niektórych operatorów jedynie dla tych firm, z którymi maja podpisaną umowę.

Płatność przy odbiorze

Cenniki w firmach kurierskich

Opłaty w przypadku opcji za pobraniem są różne, ponieważ każda firma ma swój własny określony taryfikator, który odnosi się do konkretnych dodatkowych usług. Naliczane mogą być na różne sposoby. Niektóre firmy świadczące taka usługę dla klientów, którzy podpisali umowę będą również ustalać cenę na podstawie tego jaka będzie ilość wysłanych paczek. U innych operatorów częstym wskaźnikiem będzie także maksymalna wartość pobrania wysłanych przesyłek.

Pieniądze, które przejmuje kurier są dostarczane do Nadawców w różnym przedziale czasu. Najczęstszym standardem ustalanym w umowach będzie siedem dni roboczych, ale są także takie firmy, które zobowiązują się dostarczyć pieniądze tego samego dnia. Jednak będą również takie firmy, które będą chciały ustalić czas na 10 dni a niekiedy nawet na 14 dni.

Usługa za pobraniem jest bardzo atrakcyjną opcją szczególnie dla osób, które w danym sklepie pierwszy raz dokonują zakupów i w związku z tym nie maja jeszcze odpowiedniego zaufania do sklepu mogą obawiać się tego czy to uczciwe miejsce. Dzięki tej opcji będzie można spać spokojnie i nie obawiać się, że zapłaciliśmy za towar a może nigdy go nie otrzymamy. Jeśli w przesyłce znajdzie się coś innego niż zamówiliśmy wtedy spisać protokół szkody, który kurierzy powinni mieć ze sobą w formie formularza.

Warto przeczytać