WIG vs blogowe spółki

Jakiś czas temu zacząłem wrzucać na bloga spółki, niektóre trochę przed tym sygnałem na WIGu ponieważ widziałem że sygnał jest tuż tuż, niektóre trochę po. Po czasie widać że sygnał zdecydowanie zawiódł. Najlepsze jest to że on cały czas wskazuje “kupno“, w przeszłości nigdy aż o tyle się nie pomylił. Korzystałem kilka razy z tego narzędzia na blogu i jego sygnały do tej pory zawsze były trafne. Problem polega na tym że on bazuje na wyprzedaniu, a kiedy zaczyna się silny ruch w dół wyprzedanie może trwać przez bardzo długo.

WIG - interwał dzienny

WIG – interwał dzienny

Świetnie natomiast zachowują się blogowe spółki, dobierałem je licząc na to że WIG łapie dno. Zróbmy małe zestawienie:

Robyg +5%
Rafako -3%
Bytom -6%
Duon -5%
Agora +7%
Amica -5%

Wynik średni blogowych spółek: -1%
Wynik WIG: -9% 

Myślę że dobór spółek był świetny, WIG poleciał o -9%, a portfel o -1%, zmiana więc niemal niezauważalna, żeby nie powiedzieć nieznacząca. Wszystkie te spółki cały czas uważam za bardzo dobre, jednak szeroki rynek nie daje oznak do zadowolenia. Martwi mnie że wysokie interwały zaczynają wskazywać bessę.

Chciałbym zwrócić waszą uwagę na to że naprawdę można mieć systematyczną przewagę nad WIG, to wcale nie jest takie trudne. Da się to zrobić robiąc ręczne analizy (ten wpis to pokazuje), da się to też robić stosując mechaniczne strategie, przykład znajdziecie tutaj: KLIK. W podanym linku mechaniczny portfel osiągnął wynik +8.4% a WIG -1.7% (nie wszystkie sygnały pojawiały się na blogu na bieżąco ponieważ miałem wtedy urlop).

Podobna historia miała miejsce w 2013, wtedy to portfel “Chillout” zarobił +43% a WIG +9%, KLIK.

Jestem pewny ze stosując analizę fundamentalną można mieć podobne wyniki, pewien mix fundamentów i techniki stosowałem kiedyś tutaj: KLIK

Jest oczywiście szansa, że wpis ten wrzucam w dnie i taniej nie będzie, ale niestety nie mam technicznych wskazań na szerokim rynku które by mi mówiły że jest sens trzymać te spółki. Możliwe że za kilka sesji oscylator akcyjny wskaże sygnał kupna i będzie to czas na ponowne zainteresowanie się tymi akcjami, na ten moment wskazanie jest jednak spadkowe.

Załączam jeszcze wykresy spółek:

Duon

Duon

Bytom

Bytom

Agora

Agora

AMC

Amica

Rafako

Rafako

Robyg

Robyg

Informacje przedstawione na niniejszym blogu są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Czytelnik podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.