Zacofane GPW

Patrząc na wykres Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie nie trudno stwierdzić, że wspaniale ta spółka sobie nie radzi. Od ubrania inwestorów na debiucie, cena była już tylko niżej. Aktualnie jest to -23%.

gpw

Warto zwrócić uwagę, że mając niezmienne przychody, zysk netto systematycznie maleje (spadek kursu nie bierze się znikąd).

gpwww

Bankier.pl

Dziwi mnie, że w obliczu słabnących wyników finansowych spółka niewiele robi. Zyski biorą się z prowizji, ale jak wpływy z prowizji mają być duże skoro wybór instrumentów do inwestowania jest niewielki? Chodzi mi głównie o możliwość gry akcjami na krótko (zarabianie na spadkach). Pomysł ten w innych częściach świata był wdrażany setki lat temu. W artykule KLIK wypisanych jest kilka dat kiedy szorcenie było zawieszane, np. Amsterdam – 1610, Wielka Brytania – 1733, USA – 1812. Skoro wtedy możliwości sprzedawania krótko były blokowane, tzn. że giełdy oferowały taką możliwość na wiele lat wcześniej 🙂 (byłbym wdzięczny gdyby ktoś podał info w jakich latach zaczęto sprzedawać krótko akcje)

Teraz mamy 2013.

2013 – 1610 = 403

W Amsterdamie ponad 400 lat temu można było zarabiać na spadkach.

To się kupy nie trzyma. Na zachodzie setki lat temu można było grać krótko, a na naszej giełdzie nie ma takiej opcji do dzisiaj.

Wielkim krokiem naprzód dla GPW jest zmiana indeksów. ŁAŁ! To się panowie nagłowili. To tak, jakby Pani w kiosku przestawiła produkty na półce i czekała na tłum nowych klientów. Naprawdę, pomysł wart nagrody 🙂 Brawo za kreatywność ! 🙂

Czego nie mamy, a co powinno być na GPW?

  • gra na krótko wszystkimi akcjami
  • opcje na wszystkie akcje
  • kontrakty na wszystkie akcje
  • kontrakty na stopy procentowe (niesamowicie płynny rynek w Brytanii czy USA)
  • kontrakty na rentowność obligacji
  • kontrakty na obligacje
  • kontrakty na wszystkie indeksy (a nie tylko WIG20 i MWIG40)

Teraz mamy coś ponad 440 spółek na GPW. Dodając  szorty (440), opcje call i put (440 + 440) oraz kontrakty (440) daje to 1760 nowych instrumentów finansowych. Do tego kilkanaście, które wymieniłem dodatkowo i jest w czym wybierać.

Sporo jest spółek które wg wielu są przewartościowane. Trzeba dać im możliwość zagrania pod to. Sam bym chętnie pograł na krótko 🙂 Co najmniej jednego klienta na szorty GPW już ma. Dając tyle nowych możliwości, spółka na pewno poprawiła by swoje topniejące wyniki.

Czemu tego nie ma? Nie wiem. Gdyby ktoś słyszał o naborze do zarządu to dajcie znać 🙂 Zaraz by się tam porządek zrobiło 😛

 

Wg was trzeba coś zmieniać na GPW?