Złoto vs Commitments of Traders

Wpis ten nawiązuje do ostatniej wyprzedaży książek na blogu. Zupełnie nikt nie zainteresował się pozycją pt: “Trade Stocks & Commodities with the Insiders – L. Williams“.

trade stocks

Możliwe, że po prostu temat jest wielu osobom zupełnie nieznany – dlatego postaram się go przybliżyć.

W stanach istnieje komisja, która zbiera dane z rynku surowców, kataloguje wszystkie otwarte pozycje na danym rynku w rubryki pt: “Commercial Hedger”, “Large Speculator”, “Small Trader”. Najlepsze jest to że te dane podawane są co tydzień za darmo.

CFTCBanner

W dużym skrócie:

Commercial – producent towaru/firma związana z handlem tym towarem

Large – duży inwestor który gra na kontraktach

Small – malutki inwestorek który gra na kontraktach

W cotygodniowych raportach dowiadujemy kto ma pozycje long a kto szort oraz jak dużo ma tych pozycji. Wykres będzie najlepszy, zerknijcie na złoto:

złoto png 2

Pod wykresem złota wrzuciłem portfel Commercial Hedger Net. Kiedy niebieska linia jest mocno odchylona w dół (czerwona strzałka) to wiemy że ta grupa graczy ma stosunkowo dużo pozycji szort – więc należy oczekiwać spadków. Kiedy niebieska linia jest mocno odchylona w górę (zielona strzałka) to Commercial ma stosunkowo dużo pozycji long i należy oczekiwać wzrostów.

Zwróćcie uwagę na pierwszą po prawej stronie zieloną strzałkę – był to moment kiedy ta grupa inwestorów miała największą w historii pozycję long – było to na samym dnie 🙂 Nie trudno więc domyślić się, że są to dość cenne informacje.

I teraz będzie marketing 😛 W książce którą sprzedaję jest to znacznie dokładniej opisane, a do tego mamy  opisane wiele wskaźników tworzonych na bazie raportu COT. To co pokazałem w tym wpisie jest jednym z najprostszych zastosowań danych prezentowanych w raportach.

Da się znaleźć trochę informacji w internecie na temat COT (sam długo szukałem) ale temat nie jest bardzo popularny więc wszystkiego nie ma. Larry Williams (autor) jest skupiony na tym temacie od wielu lat, dlatego był w stanie pokazać bardzo dużo.

Nie jest to święty graal, po przeczytaniu tej książki nikt z automatu nie stanie się milionerem, ale na pewno warto poznać temat, jeśli nie z książki – to przynajmniej pobieżnie z internetu.